• TwitterFacebookRss feed

Βραβεία ΠΣΑΤ: Μάρας, Τσιάβου και Παναθηναϊκός στην κορυφή

Μέσα σε μία λαμπρή τελετή που φιλοξενήθηκε στην αίθουσα "Μελίνα Μερκούρη" του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, παρουσία εκπροσώπων της πολιτικής και αθλητικής ηγεσίας του τόπου, της τοπικής αυτοδιοίκησης αλλά και πλήθους κόσμου, ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικών Συντακτών (ΠΣΑΤ) βράβευσε τους κορυφαίους αθλητές και αθλήτριες της χρονιάς. Την τιμητική τους αυτήν τη χρονιά, είχαν η γυμναστική, η κωπηλασία και το μπάσκετ, αφού έλαβαν και τις περισσότερες ψήφους από τους Αθλητικούς Συντάκτες, που για ακόμη μία φορά συμμετείχαν μαζικά στη διαδικασία εκλογής των κορυφαίων.

Κορυφαίος αθλητής της χρονιάς αναδείχθηκε ο παγκόσμιος πρωταθλητής της ενόργανης γυμναστικής, Βλάσης Μάρας, με 729 ψήφους, κορυφαία αθλήτρια η Ολυμπιονίκης της κωπηλασίας, Αλεξάνδρα Τσιάβου, με 1.027 ψήφους, και κορυφαία ομάδα αυτή του μπασκετικού Παναθηναϊκού, με 1.291 ψήφους. Κορυφαίος προπονητής αναδείχθηκε ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, ο οποίος το 2009 οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του triple crown, συγκεντρώνοντας συνολικά 1.399 ψήφους. Κορυφαίος αθλητής με αναπηρία ψηφίστηκε ο Γιώργος Καπελλάκης, με 1.054 ψήφους και κορυφαία αθλήτρια με αναπηρία η Σεμιχά Ριζάογλου με 1.418 ψήφους.

"Η ετήσια τελετή απονομής των αθλητικών βραβείων, που γεννήθηκε πριν από 56 χρόνια από μία ολιγομελή παρέα ρομαντικών συναδέλφων μας, αποτελεί πλέον θεσμό, καταξιωμένο στη συνείδηση του αθλητικού και δημοσιογραφικού κόσμου. Έχει εξελιχθεί σε ετήσια γιορτή του αθλητισμού και διαχρονικής συνάντησης των ανθρώπων που υπηρετούν με αφοσίωση και αγάπη τον πολυσήμαντο αυτό χώρο του πολιτισμού. Ο ΠΣΑΤ, σε πείσμα των δίσεκτων καιρών που διανύουμε, επιμένει στη μεγάλη διοργάνωση της απονομής βραβείων, γιατί αποτελεί μοναδικό σημείο αναφοράς και αναγνώρισης του ετήσιου αθλητικού απολογισμού, της ανάδειξης των στόχων και της προοπτικής αυτού του μαζικού κοινωνικού κινήματος και βέβαια της αποστολής πολλαπλών μηνυμάτων για τα τεκταινόμενα στον ελληνικό αθλητισμό", τόνισε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αθλητικών Συντακτών (ΠΣΑΤ), Παύλος Γερακάρης, κατά τη διάρκεια της ομιλίας του.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, μεταξύ άλλων, ο γενικός γραμματέας Αθλητισμού, Παναγιώτης Μπιτσαξής, ο αντιπρόεδρος της Βουλής, Γρηγόρης Νιώτης, ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Τραγάκης και ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος.

Στην εφετινή ψηφοφορία μεταξύ των μελών του ΠΣΑΤ, έλαβαν μέρος 443 δημοσιογράφοι.



ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας για την ανάδειξη των κορυφαίων της χρονιάς και οι τιμητικές διακρίσεις:

ΑΘΛΗΤΕΣ

1. Βλάσσης Μάρας (ενόργανη: 729)

2. Σπύρος Γιαννιώτης (κολύμβηση: 671)

3. Βασίλης Σπανούλης (μπάσκετ: 495)

4. Βασίλης Πολύμερος (κωπηλασία: 427), 5. Περικλής Ιακωβάκης (στίβος: 351), 6. Φραγκίσκος Αλβέρτης (μπάσκετ: 247), 7. Δημήτρης Διαμαντίδης (μπάσκετ: 219), 8. Αντώνης Νικοπολίδης (ποδόσφαιρο: 212), 9. Δημήτρης Σαλπιγγίδης (ποδόσφαιρο: 205), 10. Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς (ποδόσφαιρο: 150), 11. Νίκος Κακλαμανάκης (ιστιοπλοϊα: 139), 12. Χρήστος Βολικάκης (ποδηλασία: 133), 13. Άρης Γρηγοριάδης (κολύμβηση: 89), 14. Κώστας Παπανικολάου (μπάσκετ: 67), 15. Δημήτρης Τζούριτς (βόλεϊ: 62), 16. Βασίλης Κουτσιανικούλης (ποδόσφαιρο: 56), 17. Κώστας Κατσουράνης (ποδόσφαιρο: 50), 18. Δημοσθένης Ταμπάκος (γυμναστική: 40), 19. Αλέξης Αλβανός (χάντμπολ: 36), 20. Γιάννης Μπουρούσης (μπάσκετ: 34), 21. Θοδωρής Χατζηθεοδώρου (πόλο: 30), 22. Λευτέρης Κοσμίδης (ενόργανη: 28), 23. Χρήστος Σαλτσίδης (άρση βαρών: 28), 24. Κώστας Δουβαλίδης (στίβος: 25), 25. Ρωμανός Αλυφαντής (κολύμβηση: 23), 26. Λούης Τσάτουμας (στίβος: 23), 27. Σάββας Καρυπίδης (χάντμπολ: 22), 28. Φάνης Γκέκας (ποδόσφαιρο: 20), 29. Νίκος Παππάς (μπάσκετ: 19), 30. Αντρέι Κράβαρικ (βόλει: 18), 31. Γιώργος Παπαδογιάννης (πόλο: 16), 32. Μανώλης Παπαστεριανός (ποδόσφαιρο: 15), 33. Ηλίας Παππάς (κωπηλασία: 13), 34. Αλέξανδρος Ντανατσίδης (τζούντο: 12), 35. Γιάννης Χρήστου (κωπηλασία: 12), 36. Ιωάννης Αρζουμανίδης (πάλη: 11), 37. Αιμίλιος Παπαθανασίου (ιστιοπλοΐα: 11), 38. Λάμπρος Αθανασούλας (ράλι: 10), 39. Αντόνιο Ντε Νίγκρις (ποδόσφαιρο: 10), 40. Μάνθος Βουλγαράκης (πόλο: 8), 41. Κώστας Μπανιώτης (στίβος: 8), 42. Πασχαλίδης (ιστιοπλοΐα: 8), 43. Τριγκώνης (ιστιοπλοΐα: 8), 44. Λυκούργος Τσάκωνας (στίβος: 8), 45. Παναγιώτης Γκιώνης (πινγκ πονγκ: 7), 46. Αντώνης Μπουγιούρης (ιστιοπλοΐα: 7), 47. Νίκος Πολυχρονόπουλος (μπιλιάρδο: 7), 48. Βασίλης Τσολακίδης (γυμναστική: 7), 49. Κώστας Χριστοφιδέλλης (βόλεϊ: 7), 50. Γεώργιος Ανδρεάδης (ιστιοπλοΐα: 6), 51. Θεόδωρος Νάκης (ξιφασκία: 6), 52. Ηλίας Παυλίδης (πυγμαχία: 6), 53. Γιώργος Παπακυπριανού (χάντμπολ: 6), 54. Σάββας Καρυπίδης (χάντμπολ: 5), 55. Ανδρέας Κιλιγκαρίδης (κανόε καγιάκ: 5), 56. Ηλίας Λάππας (βόλεϊ: 5), 57. Αλέξανδρος Μάνος (καταδύσεις: 5), 58. Ισμαέλ Μπλάνκο (ποδόσφαιρο: 5), 59. Νίκος Πλυτας (θαλάσσιο σκι: 5), 60. Γιώργος Αζωίδης (τζούντο: 4), 61. Άγγελος Βλαχόπουλος (πόλο: 4), 62. Γιάννης Γιαννούλης (κολύμβηση: 4), 63. Γιάννης Γκούμας (ποδόσφαιρο: 4), 64. Ηλίας Ηλιάδης (τζούντο: 4), 65. Κώστας Κοκκινάκης (πόλο: 4), 66. Σπύρος Λεμπέσης (στίβος: 4), 67. Γιώργος Σαϊτιώτης (ποδόσφαιρο: 4), 68. Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία: 4), 69. Νίκος Τζέλλος (ταεκβοντό: 4), 70. Θεόδωρος Τουνουσίδης (πάλη: 4), 71. Αντώνης Φώτσης (μπάσκετ: 4), 72. Στέλιος Βενετίδης (ποδόσφαιρο: 3), 73. Ιωάννης Γεωργιάδης (σκάκι: 3), 74. Ελευθέριος Δεμελίδης (άρση βαρών: 3), 75. Καλλίνικος Κρεάνκα (πινγκ πονγκ: 3), 76. Θησέας Καμπάς (ιστιοπλοϊα: 3), 77. Ορέστης Λεωνίδης (πάλη: 3), 78. Θοδωρής Παπαλουκάς (μπάσκετ: 3), 79. Ευγένιος Πέντοβιτς (πάλη: 3), 80. Χρήστος Σαμαράς (ποδόσφαιρο: 3), 81. Γιώργος Σαραβίνας (χάντμπολ: 3), 82. Σοφοκλής Σχορτσανίτης (μπάσκετ: 3), 83. Μιχάλης Τσαγκρής (παγοδρομίες: 3), 84. Χρήστος Τσακμάκης (κάνοε καγιάκ: 3), 85. Βασίλης Τοροσίδης (ποδόσφαιρο: 3), 86. Γιώργος Χαλκίδης (χάντμπολ: 3).



ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

1. Αλεξάνδρα Τσιάβου (κωπηλασία: 1027)

2. Βούλα Παπαχρήστου (στίβος: 620)

3. Εβίνα Μάλτση (μπάσκετ: 517)

4. Ιουλιέττα Μπουκουβάλα (τζούντο: 296), 5. Αγγελική Γερόλυμου (πόλο: 209), 6. Ρούξι Ντουμιτρέσκου (βόλεϊ: 209), 7. Γεωργία Αμπατζίδου (στίβος: 186), 8. Γεωργία Κοκλώνη (στίβος: 161), 9. Σάβα Λίκκα (στίβος: 135), 10. Βασιλική Μιλλούση (ενόργανη: 131), 11. Αγγελική Έξαρχου (κολύμβηση: 97), 12. Λένα Δανιηλίδου (τένις: 91), 13. Κέλλυ Αραούζου (κολύμβηση: 77), 14. Μαρία Μιχαλάκα (κολύμβηση: 72), 15. Δέσποινα Σολωμού (συγχρονισμένη κολύμβηση: 67), 16. Άγη Κασούμη (σκοποβολή: 66), 17. Βάσω Κουμπάνη (ξιφασκία: 64), 18. Αθανασία Πέρρα (στίβος: 60), 19. Ελισάβετ Χαντζή (ποδηλασία: 60), 20. Νικόλ Κυριακοπούλου (στίβος: 47), 21. Κωνσταντίνα Κεφάλα (στίβος: 46), 22. Κωνσταντίνα Μπεντέλη (άρση βαρών: 43), 23. Μαριάνα Λυμπερτά (κολύμβηση: 38), 24. Αθηνά Αλεξοπούλου (κανόε καγιάκ: 35), 25. Βάσω Βουγιούκα (ξιφασκία: 34), 26. Άννα Αγραφιώτη (ιστιοπλοϊα: 33), 27. Άννα Μαρία Μπότσαρη (σκάκι: 25), 28. Αγγελική Ανδριοπούλου (θαλάσσιο σκι: 22), 29. Ευγενία Ζαφειράκη (ενόργανη: 14), 30. Τριανταφυλλιά Καλαμποκά (κωπηλασία: 14), 31. Χριστίνα Τσουκαλά (πόλο: 14), 32. Μαρία Τσιαρτσιανή (μπιτς βόλεϊ: 14), 33. Βίκυ Αρβανίτη (μπιτς βόλεϊ: 12), 34. Ελένη Γερασίμου (τένις: 11), 35. Θεοδώρα Δράκου (κολύμβηση: 10), 36. Κατερίνα Θεοδωροπούλου (στίβος: 10), 37. Κυριακή Κούβαρη (ταεκβοντό: 10), 38. Τόνια Στεργίου (στίβος: 10), 39. Σταυρούλα Λειβαδίτη (άρση βαρών: 8), 40. Κατερίνα Ντουλάκη (πιγκ πογκ: 8), 41. Ναταλί Ανθοπούλου (συγχρονισμένη κολύμβηση: 7), 42. Ελένη Κωνσταντινίδου (τένις: 7), 43. Ελένη Ποιμενίδου (χάντμπολ: 6), 44. Σταυρούλα Αντωνάκου (πόλο: 5), 45. Δήμητρα Ανδρούτσου (τζούντο: 4), 46. Καλέντζου (μπάσκετ: 4), 47. Άντυ Μελιδώνη (πόλο: 4), 48. Έλενα Ντεμπό (σκάκι: 4), 49. Πελαγία Παπαμιχαήλ (μπάσκετ: 4), 50. Αντιγόνη Ρουμπέση (πόλο: 4), 51. Χαντάβα (βόλεϊ: 4), 52. Ελίνα Δενδρινού (ιππασία: 3), 53. Ξένια Κατσιμάντου (μοντέρνο πένταθλο: 3), 54. Ελένη Καφούρου (στίβος: 3), 55. Στέλλα Καλτσίδου (μπάσκετ: 3), 56. Έλενα Καραθανάση (ταεκβοντό: 3), 57. Βικτωρία Μαυρίδου (άρση βαρών: 3), 58. Ασπασία Πετραδάκη (κολύμβηση: 3), 59. Νεκταρία Ραμνιώτη (συγχρονισμένη κολύμβηση: 3), 60. Ελένη Φιλάνδρα (στίβος: 3), 61. Ευαγγελία Χρυσή (πάλη: 3).



ΟΜΑΔΕΣ

1. Παναθηναϊκός Ανδρών Μπάσκετ: 1291

2. Εθνική Ανδρών Ποδόσφαιρο: 1096

3. Εθνική Ανδρών Μπάσκετ: 629

4. Εθνική Νέων Ανδρών Μπάσκετ: 371, 5. Εθνική Εφήβων Μπάσκετ: 239, 6. Ολυμπιακός Ποδόσφαιρο Ανδρών: 220, 7. Πόλο Βουλιαγμένη Γυναικών: 195, 8. Ηρακλής Ανδρών Βόλει: 148, 9. Χάντμπολ ΠΑΟΚ: 112, 10. Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Κωπηλασία (Τσιάβου-Γιαζιτζίδου): 79, 11. Εθνική Γυναικών Πόλο: 76, 12. Ολυμπιακός Ανδρών Βόλει: 57, 13. ΠΑΟΚ Γυναικών Ποδοσφαίρου: 45, 14. Δίκωπος Άνευ Κωπηλασία: 44, 15. Ολυμπιακός Πόλο: 43, 16. Πανιώνιος Πόλο Ανδρών: 37, 17. Μπιτς Βόλεϊ (Αρβανίτη-Τσιαρτσιανή): 31, 18. Εθνική Εφήβων Πόλο: 29, 19. Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Κωπηλασία (Πολύμερος-Μούγιος): 26, 20. Χάντμπολ ΑΕΚ: 26, 21. Παναθηναϊκός Γυναίκες Βόλει: 25, 22. Εθνική Γυναικών Μπάσκετ: 21, 23. Τετράκωπος Κωπηλασία: 21, 24. ΕΑΠατρών Βόλει: 20, 25. ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο: 15, 26. Εθνική Νέων Ποδοσφαίρου: 15, 27. Εθνική Ομάδα Πίστα Ποδηλασίας: 12, 28. Παναθηναϊκός Ποδόσφαιρο Ανδρών: 15, 29. Φοίνικας Σύρου Βόλει Ανδρών: 12, 30. Άρης Πόλο: 10, 31. Εθνική Ενόργανης Γυμναστικής Γυναικών: 7, 32. Εθνική Ανδρών Πόλο: 6, 33. Ολυμπιακός Ανδρών Μπάσκετ: 6, 34. ΑΕΚ Ποδόσφαιρο: 5, 35. Εθνική Ενόπλων Μπάσκετ: 5, 36. Ομάδα Ιστιοπλοϊας (Ανθή Οικονόμου-Όλγα Τσιγαρίδη): 5, 37. Συγχρονισμένη Κολύμβηση (Σολωμού-Ανθοπούλου): 5, 38. Εθνική Ανσάμπλ Γυναικών: 4, 39. Εθνική Ομάδα Star Ιστιοπλοϊα: 4, 40. Εθνική Ομάδα Μπιτς Σόκερ: 4, 41. Εθνική Ομάδα Σπριντ Ποδηλασίας: 4, 42. Καταδύσεις (Μάνος-Παπαρούνας): 4, 43. ΠΑΣ Γιάννινα Ποδόσφαιρο: 4, 44. Ταταύλα Πιγκ Πογκ Ανδρών: 4, 45. Εθνική Εφήβων Βόλει: 3, Εθνική Ανδρών Βόλει: 3, 46. Εθνική Ανδρών Πιγκ Πογκ: 3, 47. Εθνική Ομάδα Σύνθετου Τόξου Τοξοβολίας: 3, 48. ΝΕΠ Πατρών Πόλο: 4, 49. Σάλας Ποδόσφαιρο Αθήνα '90: 3, 50. Συγχρονισμένη Κολύμβηση (Ντουέτο Ραμνιώτη Νεκταρία και Κωνσταντίνα): 3, 51. Χάντμπολ Ορμή Λουξ Γυναικών: 3, 52. Χάντμπολ (Ζαφειράκης Νάουσας): 3.



ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

1. Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς (μπάσκετ: 1399)

2. Κώστας Μίσσας (μπάσκετ: 690)

3. Ότο Ρεχάγκελ (ποδόσφαιρο: 678)

4. Γιόνας Καζλάουσκας (μπάσκετ: 326), 5. Αλεξία Καμένου (πόλο: 268), 6. Τζιάνι Ποστιλιόνε (κωπηλασία: 184), 7. Γιώργος Βλασόπουλος (μπάσκετ: 170), 8. Ερνέστο Βαλβέρδε (ποδόσφαιρο: 160), 9. Νίκος Γέμελος (κολύμβηση: 110), 10. Άντερς Κρίστιανσον (βόλεϊ: 97), 11. Φερνάντο Σάντος (ποδόσφαιρο: 91), 12. Τάκης Φλώρος (βόλεϊ: 77), 13. Κώστας Λούδης (πόλο: 71), 14. Βαγγέλης Πάτερος (πόλο: 68), 15. Στέλιος Σεϊρεκίδης (χάντμπολ: 65), 16. Γιώργος Μορφέσης (πόλο: 64), 17. Φλάβιο Γκουντινέλι (βόλεϊ: 60), 18. Αλέκος Λεώνης (βόλεϊ: 47), 19. Γιάννης Αρβανίτης (χάντμπολ: 42), 20. Περικλής Δαμάσκος (πόλο: 24), 21. Ντούσαν Μπάγιεβιτς (ποδόσφαιρο: 21), 22. Γιώργος Παράσχος (ποδόσφαιρο: 19), 23. Γιώργος Κρανάκης (χάντμπολ: 17), 24. Νίκος Νιόπλιας (ποδόσφαιρο: 14), 25. Γιώργος Πομάσκι (στίβος: 11), 26. Κώστας Αγαθός (καράτε: 10), 27. Κώστας Σωτηριάδης (πάλη: 10), 28. Γιώργος Βοντετσιάνος (καράτε: 8), 29. Βαλέριος Λεωνίδης (άρση βαρών: 5), 30. Μαίρη Σωτηρακοπούλου (στίβος: 5), 31. Δημήτρης Καζάζης (βόλεϊ: 4), 32. Χενκ Τεν Κάτε (ποδόσφαιρο: 4), 33. Γιώργος Χριστόπουλος (βόλεϊ: 4), 34. Άγγελος Αναστασιάδης (ποδόσφαιρο: 3), 35. Παναγιώτης Γιαννάκης (μπάσκετ: 3), 36. Νίκος Καραγεωργίου (ποδόσφαιρο: 3), 37. Μπάντοβιτς-Νινιάδης (ποδόσφαιρο: 3), 38. Ηλίας Μυλωνάς (ιστιοπλοΐα: 3), 39. Γιάννης Νικολάκης (βόλεϊ: 3), 40. Ευαγγελία Νικολάου (πάλη: 3), 41. Χάρης Παυλίδης (πόλο: 3).



ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

1. Γιώργος Καπελλάκης (κολύμβηση: 1054)

2. Χρήστος Ταμπαξής (κολύμβηση: 579)

3. Αναστάσιος Μπάος (άρση βαρών: 555)

4. Παύλος Μάμαλος (άρση βαρών: 536), 5. Γρηγόρης Πολυχρονίδης (μπότσια: 356), 6. Εθνική Ομάδα Μπάσκετ Κωφών: 264, 7. Εθνική Ομάδα Ιστιοπλοϊας Sonar: 130, 8. Γιάννης Κωστάκης (κολύμβηση: 82), 9. Αλέξανδρος Ταξιλδάρης (κολύμβηση: 25), 10. Ομάδα Ξιφασκίας (Μπόγδος, Πυλαρινός, Αλεξάκης, Τριανταφύλλου): 20, 11. Στέλιος Τσάκωνας (κολύμβηση: 19), 12. Νίκος Τσότρας (κολύμβηση: 12), 13. Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (κολύμβηση: 10), 14. Αντώνης Τσαπατάκης (κολύμβηση: 9), 15. Ομάδα Μπότσια (Γρηγόρης Πολυχρονίδης-Νίκος Πανανός-Μαρία Κορδάλη): 9, 16. Βασίλης Τσαγκάρης (κολύμβηση: 6), 17. Παναγιώτης Χρηστάκης (κολύμβηση: 6), 18. Γιώργος Λαζαρίδης (τένις με αμαξίδιο: 5), 19. Παναγιώτης Σουλάνης (μπότσια: 3).



ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

1. Σεμιχά Ριζάογλου (κολύμβηση: 1418)

2. Μαρία Καλπακίδου (κολύμβηση: 919)

3. Εθνική Ομάδα Γκόλμπολ: 613

4. Ομάδα Κολύμβησης Γυναικών Σκυταλοδρομίας 4Χ50 Ελεύθερο: 304, 5. Ανθή Καραγιάννη (κολύμβηση: 10), 6. Αδαμαντία Διαμαντοπούλου (κολύμβηση: 9), 7. Αλεξάνδρα Δημόγλου (στίβος: 4).



ΕΙΔΙΚΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

Επίσης, κατά τη διάρκεια της γιορτής των κορυφαίων, απονεμήθηκαν και οι ακόλουθες ειδικές βραβεύσεις:

* Το έπαθλο "Αθλητικής προσφοράς και ήθους" δόθηκε στους Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς και Φραγκίσκο Αλβέρτη που εγκατέλειψαν εφέτος την ενεργό δράση, έχοντας προσφέρει πάρα πολλά στα αθλήματα τα οποία υπηρέτησαν.

* Το έπαθλο Fair Play (Ευ αγωνίζεσθαι), που απονέμεται από την Coca Cola Τρία Έψιλον, δόθηκε στον διεθνή τερματοφύλακα του Αρη, Μιχάλη Σηφάκη, για τη στάση που κράτησε στην επίθεση που δέχθηκε από οπαδό που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο του Καυτανζογλείου Σταδίου, στον αγώνα Ηρακλής-Άρης.

* Τα έπαθλα "ανερχόμενου ταλέντου" δόθηκαν στον πρωταθλητή του ακοντισμού Σπύρο Λεμπέση, στην τενίστρια Ελένη Κωνσταντινίδου, στην αθλήτρια της συγχρονισμένης κολύμβησης, Ευαγγελία Πλατανιώτη, στις πρωταθλήτριες της ιστιοπλοΐας Μαρία Βουλγαράκη και Δανάη Πάσχου και στον ποδηλάτη, Κωνσταντίνο Καραγεώργο.

* Το έπαθλο "Κοινωνικής Προσφοράς" δόθηκε στην οικογένεια Αιμίλιου Μαρτίνη, οι τέσσερις κόρες της οποίας ασχολούνται με το άθλημα της Ιππασίας.



Τιμητικές διακρίσεις εδόθησαν στον Ότο Ρεχάγκελ "Έπαθλο ΟΠΑΠ Α.Ε.", για την οχτάχρονη και απολύτως επιτυχημένη παρουσία του (100 αγώνες) στον πάγκο της εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου, η οποία θα είναι παρούσα στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010, στην εθνική ομάδα μπάσκετ Νέων Ανδρών "Έπαθλο WIND", για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρόδου, στον σύνδεσμο φιλάθλων εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου "Φάρος" και στον Κύπριο πρωταθλητή του ύψους (ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα) Κυριάκο Ιωάννου, που διατηρείται σταθερά στην ελίτ του αθλήματος. Ακόμη τιμητική διάκριση εδόθη στο Κοινωφελές Ίδρυμα "Σταύρος Νιάρχος" που δραστηριοποιείται και στον αθλητισμό. Ένα σημαντικό πρόγραμμα προώθησης του ποδοσφαίρου που υλοποιείται με επικεφαλής τον Μίμη Παπαϊωάννου.


Κέρδος