• TwitterFacebookRss feed

Ανακοινώθηκε η ελληνική αποστολή για το Πεκίνο. Παρούσα και η Θάνου

Η ΕΟΕ ανακοίνωσε την ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Τελικά και η Κατερίνα Θάνου θα είναι μέσα στις αθλήτριες που θα πάνε Κίνα, καθώς έπιασε χθες το όριο στο διεθνές μίτινγκ «Βαρδινογιάννεια».
Επίσης η ομάδα της άρσης βαρών μετά το κρούσμα ντόπινγκ με τους έντεκα αθλητές και αθλήτριες, απαρτίζεται μόνο από τέσσερα άτομα,  τα οποία, φυσικά, δεν είχαν βρεθεί ντοπαρισμένα.

Στη λίστα αναμένεται να προστεθούν τα ονόματα των αθλητών της Εθνικής μπάσκετ που διεκδικούν  ένα εισιτήριο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά και η ομάδα του στίβου που ακόμη δεν έχει συμπληρωθεί.

Επίσης εκκρεμούν αποφάσεις των διεθνών ομοσπονδιών για τα αθλήματα των καταδύσεων και του τζούντο, που ενδέχεται να τροποποιήσουν τη σύνθεση των αντίστοιχων ομάδων. Τέλος, λόγω τραυματισμών, δεν έχει δηλωθεί η τελική σύνθεση των ομάδων πόλο ανδρών και γυναικών.

Αναλυτικά η ελληνική αποστολή:

ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
Λένα Δανιηλίδου (μονό & διπλό), Άννα Γερασίμου (διπλό)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Γιώργος Καλοβελόνης

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Νίκος Κουρτίδης (105κ.)
Κώστας Γκαρίπης (94κ.)
Αναστάσιος Τριανταφύλλου (94κ.)
Βικτωρία Μαυρίδου (+75κ.)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Βαλέριος Λεωνίδης, Παύλος Σαλτσίδης

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Βλάσης Μάρας (ατομικό), Στεφανί Μπισμπίκου (ατομικό)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Δημήτρης Ράφτης, Κωνσταντίνος Σιούτης

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Ελίνα Ανδριόλα (ατομικό)
Δήμητρα Καφαλίδου (ανσάμπλ)
Βασιλική Μανιού (ανσάμπλ)
Όλγα-Αφροδίτη Πιλάκη (ανσάμπλ)
Παρασκευή Πλεξίδα (ανσάμπλ)
Ιωάννα Σαμαρά (ανσάμπλ)
Νικολέτα Τσαγάρη (ανσάμπλ)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Νέλι Τοντόροβα Ασένοβα, Μαρίνα Φατέεβα, Βασιλική Παπαποστόλου

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
Καλλίνικος Κρεάνγκα (ατομικό & ομαδικό)
Παναγιώτης Γκιώνης (ατομικό & ομαδικό)
Ντανιέλ Τσιόκας (ομαδικό)
Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου (αναπληρωματικός)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Νίκος Κωστόπουλος

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Ευτυχία Μαντζαράκη (Laser Rdl)
Αντωνία Φράι (RSX γυναικών)
Σοφία Μπεκατώρου (Yngling)
Σοφία Παπαδοπούλου (Yngling)
Βιργινία Κραβαριώτη (Yngling)
Ανδρέας Κοσματόπουλος (470)
Ανδρέας Παπαδόπουλος (470)
Αιμίλιος Παπαθανασίου (FINN)
Ευάγγελος Χειμωνάς (Laser Std)
Νίκος Κακλαμανάκης (RSX ανδρών)
Ιορδάνης Πασχαλίδης (Tornado)
Κώστας Τριγκώνης (Tornado)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Παναγιώτης Νικηφορίδης, Άντονι Μπρους Κένταλ, Απόστολος Καρνούτσος, Παναγιώτης Μπίζιος, Νίκος Παπαγεωργίου, Αθανάσιος Πινιάρης

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΣΛΑΛΟΜ
Μαρία Φερεκίδη (Κ1), Χρήστος Τσακμάκης (C1)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Ρομπέρτο Ντ' Άντζελο

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΗΡΕΜΑ ΝΕΡΑ
Ανδρέας Κιλιγκαρίδης (C1 1.000μ., C1 500μ.)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Ζνζίσλαβ Ζμπίνιεβ Ζνζίσλαβ

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
Ευτυχία Πάππα-Παπαβασιλοπούλου (10μ. γυναικών)

Εκκρεμεί απόφαση της Διεθνούς Ομοσπονδίας. Πιθανή συμμετοχή ακόμη τριών αθλητών στα ατομικά. Από την τελική σύνθεση θα εξαρτηθεί και ο συνοδός προπονητής.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ελένη Κωστή 100μ. ελεύθερο, 200μ. ελεύθερο
Ειρήνη Καβαρνού 100μ. πεταλούδα
Αγγελική Εξάρχου 100μ. πρόσθιο, 200μ. πρόσθιο
Στέλλα Μπούμη 200μ. ύπτιο
Ελβίρα Ευσταθίου 400μ. ελεύθερο, 800μ. ελεύθερο
Μάρθα Μάτσα 50μ. ελεύθερο
Μαριάννα Λυμπερτά Μαραθώνιος
Άρης Γρηγοριάδης 100μ. ελεύθερο, 100μ. ύπτιο
Σωτήρης Πάστρας 100μ. πεταλούδα
Ρωμανός-Ιάσων Αλυφαντής 100μ. πρόσθιο, 200μ. πρόσθιο, 200μ. πεταλούδα, 400μ. μικτή ατομική, 4x200μ. ελεύθερο (αναπληρωματικός)
Ανδρέας Ζήσιμος 4x200μ. ελεύθερο, 200μ. ελεύθερο
Ιωάννης Κοκκώδης 200μ. μικτή ατομική, 4x200μ. ελεύθερο (αναπληρωματικός)
Δημήτρης Χασιώτης 200μ. ύπτιο
Σπυρίδων Γιαννιώτης 400μ. ελεύθερο, 1.500μ. ελεύθερο, 4x200μ. ελεύθερο (αναπληρωματικός), Μαραθώνιος
Βασίλειος Δεμέτης 4x200μ. ελεύθερο, 400μ. μικτή ατομική
Ιωάννης Γιαννούλης 4x200μ. ελεύθερο
Νίκολαος Ξυλούρης 4x200μ. ελεύθερο
Απόστολος Τσαγκαράκης 50μ. ελεύθερο
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Χριστόδουλος Χούμας, Χρυσάφης Βαγγελακάκης, Γιώργος Βάλλας, Νικόλαος Γέμελος, Μιλτιάδης Κανελλόπουλος

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Χρυσή Μπισκιτζή (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)
Αλεξάνδρα Τσιάβου (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)
Δημήτρης Μούγιος (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)
Βασίλης Πολύμερος (διπλό σκιφ ελαφρών βαρών)
Γιάννης Χρήστου (σκιφ)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Τζιοβάνι Ποστιλιόνε, Γιώργος Κουρκουμπάς, Απόστολος Παλαιοπάνος

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ
Βάσω Καραντάσιου (ομάδα 1), Βίκυ Αρβανίτη (ομάδα 1)
Θάλεια Κουτρουμανίδου (ομάδα 2), Μαρία Τσιαρτσιάνη (ομάδα 2)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Μανώλης Ρουμελιώτης

ΠΑΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΑ
Εμζάριος Μπεντινίδης (74κ.)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Γιώργος Λέων

ΠΑΛΗ ΕΛΛΗΝΟΡΩΜΑΪΚΗ
Παναγιώτης Παπαδόπουλος (120κ.), Θόδωρος Τουνουσίδης (96κ.)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Ευαγγελία Νικολάου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
Χρήστος Βολικάκης (Κέιριν)
Παναγιώτης Βουκελάτος (ομαδικό)
Θανάσης Μαντζουράνης (ομαδικό, Κέιριν)
Βασίλης Ρέππας (ομαδικό, Σπριντ)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Κωνσταντίνος Γεωργιάδης, Δημήτρης Κυριακόπουλος

ΠΥΓΜΑΧΙΑ
Ηλίας Παυλίδης (91κ.) Γιώργος Γαζής (75κ.) Αναστάσιος Μπερδέσης (81κ.)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Πίο Εφρέν Μαρτίνες Σίλβα

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Γιώργος Σαλαβαντάκης (σκητ ανδρών)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Τομ Φρανκ Άντον Αλντερίν

ΣΤΙΒΟΣ
Η πρόκριση συνεχίζεται. Με βάση τα μέχρι τώρα στοιχεία οι αθλητές που έχουν πετύχει ή πλησιάζουν τα όρια πρόκρισης είναι:

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Φλώρα Ρεντούμη 100μ. εμπόδια
Δέσποινα Ζαπουνίδου 20.000μ. βάδην
Ευαγγελία Ξυνού 20.000μ. βάδην
Αθανασία Τσουμελέκα 20.000μ. βάδην
Ειρήνη Κοκκιναρίου 3.000μ. στιπλ
Δήμητρα Ντόβα 400μ.
Βοϊσάβα Λίκα Ακοντισμός
Δωροθέα Καλπακίδου Δισκοβολία
Αφροδίτη Σκαφίδα Επί κοντώ
Αργυρώ Στρατάκη Έπταθλο
Ελένη Δοντά Μαραθώνιος
Στυλιανή Παπαδοπούλου Σφυροβολία
Χρυσοπηγή Δεβετζή Τριπλούν, Μήκος
Αθανασία Πέρρα Τριπλούν
Αντωνία Στεργίου Ύψος
Μαρία Καρασταμάτη 100μ.
Κατερίνα Θάνου 100μ.
Φανή Χαλκιά 400μ. εμπόδια
Χριστίνα Χαντζή-Νεάγκ 400μ. εμπόδια
Ειρήνη Δημητράκη Τριπλούν
Δήμητρα Εμμανουήλ Επί κοντώ
Νικόλια Κυριακοπούλου Επί κοντώ
Νίκη Πανέτα Τριπλούν
Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου Σφυροβολία
Στέλλα Πιλάτου Μήκος
Ειρήνη Τερζόγλου Σφαιροβολία
Αγγελική Τσιολακούδη Ακοντισμός

ΑΝΔΡΕΣ
Κωνσταντίνος Δουβαλίδης 110μ. εμπόδια
Αναστάσιος Γκούσης 200μ.
Περικλής Ιακωβάκης 400μ. εμπόδια
Κωνσταντίνος Στεφανόπουλος 50.000μ. βάδην
Λούης Τσάτουμας Μήκος
Ανδρέας Αναστόπουλος Σφαιροβολία
Αλέξανδρος Παπαδημητρίου Σφυροβολία
Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν
Κωνσταντίνος Μπανιώτης Ύψος
Δημήτρης Γράβαλος 4χ400μ.
Στέλιος Δημότσιος 4χ400μ.
Παντελής Μελαχροινούδης 4χ400μ.
Κωνσταντίνος Αναστασίου 4χ400μ.
Γιώργος Ντούπης 4χ400μ.
Γιώργος Ήλτσιος Ακοντισμός
Παναγιώτης Σαρρής 100μ.
Γιάννης-Γιώργος Σμαλιός Ακοντισμός
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Κώστας Σπανίδης, Μαρία Ζαροκανέλου, Δέσποινα Πάκου, Γιώργος Πομάσκι, Θανάσης Σιούντρης

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Ευανθία Μακρυγιάννη (ντουέτο) Δέσποινα Σολωμού (ντουέτο)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Αναστασία Γκούτσεβα

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ
Κυριακή Κούβαρη (+67κ.), Ελισάβετ Μυστακίδου (-67κ.), Αλέξανδρος Νικολαΐδης (+80κ.)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Γίνχο Τσο, Κωνσταντίνος Τζιδημόπουλος

ΤΖΟΥΝΤΟ
Λαυρέντης Αλεξανίδης (-60κ.), Ταριέλ Ζιντιρίδης (-66κ.), Ηλίας Ηλιάδης (-90κ.) που θα είναι και σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Νίκος Ηλιάδης, Βλαδίμηρος Κυριακίδης
* Εκκρεμεί απόφαση της Διεθνούς Ομοσπονδίας για μία θέση στη χώρα μας στα -100 κιλά

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
Ελπίδα Ρωμάντζη, Ευαγγελία Ψάρρα
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Νασούλας

ΤΡΙΑΘΛΟ
Ντενίζ Δημάκη
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Βασίλης Κρομμύδας


ΠΟΛΟ
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Σταυρούλα Αντωνάκου
Αγγελική Γερόλυμου
Γεωργία Ελληνάκη
Σοφία Ιωσηφίδου
Σταυρούλα Κοζομπόλη
Γεωργία Λαρά
Κυριακή Λιόση
Ευαγγελία Μωραϊτίδου
Αικατερίνη Οικονομοπούλου
Αντιγόνη Ρουμπέση
Χριστίνα Τσουκαλά
Μαρία Τσούρη
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Κυριάκος Ιωσηφίδης, Γιώργος Μορφέσης

ΑΝΔΡΕΣ
Χρήστος Αφρουδάκης
Γιώργος Αφρουδάκης
Αντώνιος Βλοντάκης
Νικόλαος Δεληγιάννης
Αργύρης Θεοδωρόπουλος
Κωνσταντίνος Κοκκινάκης
Δημήτριος Μάζης
Δημήτριος Μιτελούδης
Εμμανουήλ Μυλωνάκης
Γιώργος Ντόσκας
Γιώργος Ρέππας
Αναστάσιος Σχίζας
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Αλεσάντρο Καμπάνια, Παναγιώτης Τρούλος


Κέρδος