Ξεκινα την Πέμπτη το Ευρωμπάσκετ: Δείτε πότε παίζει η εθνικη μας

Η πιο σημαντική φετινή διοργάνωση στο μπάσκετ ξεκινά αύριο: το Eurobasket 2017. Η Εθνική μας ομάδα μετέχει στον Α' Όμιλο (οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στο Ελσίνκι της Φινλανδίας), με αντιπάλους τις:

 

Ισλανδία
Γαλλία
Σλοβενία
Φινλανδία
Πολωνία

 


Η πρεμιέρα για την «επίσημη αγαπημένη» είναι αύριο, Πέμπτη 31 Αυγούστου, με αντίπαλο την Ισλανδία, στις 16:30, και ζωντανή μετάδοση από την ΕΡΤ1. Το πρόγραμμα της Εθνικής Ελλάδας έχει ως εξής:

 

Πέμπτη 31 Αυγούστου
16:30 Ισλανδία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)

Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου
16:30 Ελλάδα-Γαλλία (ΕΡΤ1)

Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου
16:30 Σλοβενία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)

Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου
20:00 Ελλάδα-Φινλανδία (ΕΡΤ1)

Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου
17:30 Ελλάδα-Πολωνία (ΕΡΤ1)

 

 

Πρωταρχικός στόχος της Εθνικής μας, που θα αγωνιστεί στο Ευρωμπάσκετ χωρίς το μεγάλο της αστέρι, τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, είναι η καλύτερη δυνατή κατάταξη στη φάση των ομίλων -γιατί όχι και η πρωτιά- ώστε στη φάση των «16» να έχει έναν «βατό» αντίπαλο.

 

Φυσικά, για να φτάσει στην κατάκτηση ενός μεταλλίου ο δρόμος είναι ιδιαίτερα δύσκολος, αφού στη φάση των «8» (αν όλα εξελιχθούν φυσιολογικά) και -πολύ περισσότερο- στα ημιτελικά θα κληθεί να αντιμετωπίσει πολύ δυνατούς αντιπάλους.

 

Οι όμιλοι του Ευρωμπάσκετ:

 

Α' Όμιλος (Ελσίνκι, Φινλανδία)
Πολωνία
Ελλάδα
Γαλλία
Φινλανδία
Ισλανδία
Σλοβενία

 

Β' Όμιλος (Τελ Αβίβ, Ισραήλ)
Ουκρανία
Ισραήλ
Λιθουανία
Γεωργία
Ιταλία
Γερμανία

 

Γ' Όμιλος (Κλουζ-Ναπόκα, Ρουμανία)
Κροατία
Τσεχία
Ισπανία
Μαυροβούνιο
Ρουμανία
Ουγγαρία

 

Δ' Όμιλος (Κωνσταντινούπολη, Τουρκία)
Μεγάλη Βρετανία
Ρωσία
Σερβία
Λετονία
Τουρκία
Βέλγιο

 

Tο πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις:

 

Πέμπτη 31 Αυγούστου
13:45 Σλοβενία-Πολωνία (ΕΡΤ2)
15:45 Γερμανία-Ουκρανία
16:30 Ισλανδία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)
18:30 Λιθουανία-Γεωργία
20:00 Γαλλία-Φινλανδία (ΕΡΤ2)
21:30 Ιταλία-Ισραήλ

Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου
14:15 Βέλγιο-Μ. Βρετανία
15:00 Ουγγαρία-Κροατία (ΕΡΤ2)
17:00 Σερβία-Λετονία
17:45 Ισπανία-Μαυροβούνιο (ΕΡΤ2)
20:30 Ρουμανία-Τσεχία
21:00 Τουρκία-Ρωσία (ΕΡΤ2)

Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου
13:45 Πολωνία-Ισλανδία (ΕΡΤ2)
14:15 Λετονία-Βέλγιο
15:00 Μαυροβούνιο-Ουγγαρία
15:45 Γεωργία-Γερμανία
16:30 Ελλάδα-Γαλλία (ΕΡΤ1)
17:00 Ρωσία-Σερβία (ΕΡΤ2)
17:45 Τσεχία-Ισπανία
18:30 Ουκρανία-Ιταλία
20:00 Φινλανδία-Σλοβενία (ΕΡΤ2)
20:30 Κροατία-Ρουμανία
21:00 Μεγάλη Βρετανία-Τουρκία
21:30 Ισραήλ-Λιθουανία

Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου
13:45 Γαλλία-Ισλανδία
15:45 Γεωργία-Ουκρανία
16:30 Σλοβενία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)
18:30 Λιθουανία-Ιταλία
20:00 Φινλανδία-Πολωνία (ΕΡΤ2)
21:30 Γερμανία-Ισραήλ

Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου
14:15 Λετονία-Μεγάλη Βρετανία
15:00 Ουγγαρία-Τσεχία (ΕΡΤ2)
17:00 Βέλγιο-Ρωσία
17:45 Μαυροβούνιο-Κροατία (ΕΡΤ2)
20:30 Ισπανία-Ρουμανία
21:00 Σερβία-Τουρκία (ΕΡΤ2)

Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου
13:45 Ισλανδία-Σλοβενία (ΕΡΤ2)
14:15 Ρωσία-Λετονία
15:00 Τσεχία-Μαυροβούνιο
15:45 Ουκρανία-Λιθουανία
16:30 Πολωνία-Γαλλία (ΕΡΤ1)
17:00 Μεγάλη Βρετανία-Σερβία
17:45 Κροατία-Ισπανία (ΕΡΤ2)
18:30 Ιταλία-Γερμανία
20:00 Ελλάδα-Φινλανδία (ΕΡΤ1)
20:30 Ρουμανία-Ουγγαρία
21:00 Τουρκία-Βέλγιο
21:30 Ισραήλ-Γεωργία

Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου
14:45 Σλοβενία-Γαλλία και Γερμανία-Λιθουανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)
17:30 Ελλάδα-Πολωνία (ΕΡΤ1)
17:30 Γεωργία-Ιταλία (ΕΡΤ2)
20:45 Φινλανδία-Ισλανδία και Ισραήλ-Ουκρανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)

Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου
14:30 Τσεχία-Κροατία και Ρωσία-Μ. Βρετανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)
17:15 Βέλγιο-Σερβία και Ουγγαρία-Ισπανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)
20:45 Λετονία-Τουρκία και Μαυροβούνιο-Ρουμανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)

Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου
12:00 Αγώνας, φάση των «16»
14:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
17:15 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
20:45 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου
12:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
15:15 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
18:45 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
21:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)

Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου
18:45 Α' Προημιτελικός (ΕΡΤ2)
21:30 Β' Προημιτελικός (ΕΡΤ2)

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου
18:45 Γ' Προημιτελικός (ΕΡΤ2)
21:30 Δ' Προημιτελικός (ΕΡΤ2)

Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου
21:30 Α' Ημιτελικός (ΕΡΤ2)

Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου
21:30 Β' Ημιτελικός (ΕΡΤ2)

Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου
17:00 Μικρός τελικός (ΕΡΤ2)
21:30 Τελικός (ΕΡΤ1)

* Σε όσα νοκ άουτ μεταδίδεται αγώνας της Εθνικής, θα τον μεταδώσει η ΕΡΤ1.

 

 

Τα κρίσιμα «σταυρώματα»

 

Αν όλα πάνε καλά και η Εθνική μας περάσει στη φάση των «16», θα μπει στη διαδικασία των νοκ άουτ παιχνιδιών.

Δείτε ποιος θα αντιμετωπίσει ποιον, μέχρι τον τελικό:

 

 

 

Φάση των «16»
Β2-Α3 (61)
Α1-Β4 (63)
Β1-Α4 (65)
Α2-Β3 (67)
Γ1-Δ4 (62)
Δ2-Γ3 (64)
Γ2-Δ3 (66)
Δ1-Γ4 (68)

Φάση των «8»
Νικητής 61-Νικητής 62 (69)
Νικητής 63-Νικητής 64 (70)
Νικητής 65-Νικητής 66 (71)
Νικητής 67-Νικητής 68 (72)

Ημιτελικά
Νικητής 69-Νικητής 70 (73)
Νικητής 71-Νικητής 72 (74)

Μικρός τελικός
Ηττημένος 73-Ηττημένος 74

Τελικός
Νικητής 73-Νικητής 74

 

 

 

Σε περίπτωση, δηλαδή, που η Ελλάδα πάρει την πρωτιά στον όμιλό της και όλα εξελιχθούν «ομαλά» στους άλλους ομίλους, θα αντιμετωπίσει έναν σχετικά εύκολο αντίπαλο στη φάση των «16» (Ισραήλ ή Γερμανία πιθανότατα), στη φάση των «8», λογικά, τη «γηπεδούχο» Τουρκία ή τη Ρωσία, αλλά αν περάσει στους «4» θα βρει απέναντί της το μεγαθήριο και φαβορί για το χρυσό μετάλλιο Ισπανία.

 

 

Στην περίπτωση που η Εθνική μας τερματίσει 2η (πίσω από τη Γαλλία πιθανότατα), τότε στους «16», λογικά, θα παίξει με Ισραήλ ή Γερμανία ή Ιταλία, αλλά στους «8» θα πέσει -πάντα αν όλα εξελιχθούν «φυσιολογικά»- πάνω στη Σερβία, κάτι που θα δυσκολέψει πολύ την αποστολή της, όπως γίνεται κατανοητό. Όπως και να 'χει, για να μπορέσει να διεκδικήσει μετάλλιο η Ελλάδα πρέπει να κάνει την υπέρβασή της.

 

 

Να σημειωθεί ότι η διοργάνωση μετά τη φάση των ομίλων θα συνεχιστεί στην Κωνσταντινούπολη και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου.

 


Κέρδος online   30/8/2017 16:38

Σχόλια:

Ονομα:
Σχόλιο: